Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można wielkie malowidło (15m x 114m). Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich ( specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

Pomysłodawcą Panoramy był znany malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka i siedmiu innych malarzy. Autorom pomysłu zależało na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez wojska powstańcze – z udziałem słynnych kosynierów – pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. „Krzepiąca serca” bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie.