Dnia 29 kwietnia 2009 r. odbył się IX Rajd „Spacerkiem za miasto”, zorganizowany przez SKKT PTTK nr 136 działającym przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 w Opolu. Trasy, regulamin i konkursy rajdu opracowała opiekunka SKKT nr 136 Urszula Metelska.

W rajdzie wzięło udział 95 osób w tym uczniowie: PSP nr 1 w Opolu, PSP nr 21, PSP nr 26  w Opolu, PSP nr 28 w Opolu, PSP w Łubnianach.

Opracowano dwie trasy rajdu:

TRASA nr 1 – historyczna - „Śladami św. Wojciecha”, biegła od Rynku, ulicą św. Wojciecha poprzez Wzgórze Uniwersyteckie, ulicę Krakowską, Wyspę Bolko do PSP nr 28. Uczestników prowadził pan Julian Burza, który zapoznał uczestników z historią zabytków Opola. Przy studni św. Wojciecha „na Górce” czekali na nas przedstawiciele Opolskiego Bractwa Wojciechowego, którzy oprowadzili uczestników po Uniwersytecie Opolskim. Trasę tę wybrali uczniowie  PSP nr 28 w Opolu, którzy upamiętnili w ten sposób nadanie swojej szkole imienia świętego Wojciecha.

TRASA  nr 2 - militarna biegła ulicą Niemodlińską, Koszyka do Jednostki Wojskowej X Brygady Logistycznej przy ul. Domańskiego.